2018. augusztus 31., péntek

Nyárvégi visszatekintő

Ennek a nyárnak is vége! Annak ellenére hogy szabadság nélkül végig nyomtam. Igencsak mozgalmasra sikerült!
Nem kis hangsúlyt fektettem/fektettünk a biztonságra!
Alakul az Élményvasút & Fotó arculata. Túl vagyunk az első kiállítási munkánkon!
Köszönöm az É&F csapatának, és Mindenkinek!
Holnap ősz, és nagyon várom!

2018. augusztus 27., hétfő

Jön a suli!

Remélem mindenki rendesen kinyaralta magát! Épségben, egyben, élményekkel teli!
Elsős apuka, közlekedési szakember szemével nézek a szeptemberre.
A nyár lazasága nem múlik könnyen. A tanév kezdetével megnövekszik a forgalom is. Nem is gondolná az ember, de az előző tanévben bölcsis fiam is keményen nyomta a hivatásforgalmat. Sajnos rutinból közlekedünk! Ha tegnap nem jött semmi, most se fog! Vagy mégis?!
A sulival viszonylag szerencsénk van, 80 méter, meg egy gyalogosátkelő! Ettől viszont agyrémem van! Egyirányú utca a suli felé, de simán bejönnek szembe! Ha szóvá teszem, márpedig nem állom meg szó nélkül, akkor én vagyok a ... Anyukám simán megéri a kétszázat!
Az ovi, amit tradícionálisan családivá foglalunk, mert én is, a lányom is odajártunk, a fiam most kezdi a kiscsoportot, két metrómegállónyira van.
Napi szinten nem győzöm elkapkodni a gyerekeket a kómás (inkább figyelmetlen) felnőttek elől! Egy gyerek még nem rutinos mozgólépcsőzős. Ne álljunk a gyerekesek nyakára. Iszonyatos baj lehet! Ülve biztonságosabb a metrón is! Köszönet, akik átadják a helyüket! Ne veszélyeztessünk senkit élet-halál sprinttel! Nem mostanában megy el az utolsó járat!
Kedves Fiatalok, Kamaszok!
Megértek mindent! Szép dolog a szerelem! De ahhoz, hogy Ti is szülők legyetek (szívből minden jókívánságom a Tiétek!), ezt a korszakot éljétek túl! Néha pillatsatok fel a teló mögül, és figyeljetek oda Magatokra, egymásra!
Mindenkinek biztonságos tanév kezdést kívánok!

2018. augusztus 23., csütörtök

Csirek keresztelője

A mi Csirekünk nevére egyetlen javaslat érkezett. A Zöldutitárs. Köszönjük!
Nem nyerte el a Csapat tetszését. Így szeretett madarunk Csirek néven lesz anyakönyvezve.

2018. augusztus 20., hétfő

2018. augusztus 19., vasárnap

Vasútbiztonság gyerek szemmel

Bizonyára mindenki utazott már vonattal. Vagy, ha még nem, esélyes, hogy fog. A biztonságos vonatozásról szeretnénk szólni néhány mondatot!
Ahhoz hogy a vonatozás ne csak izgalmas legyen, hanem kellemes is, fontos a biztonság!
A vasúti közlekedés sajátossága, hogy igazából nem is az állomáson kezdődik, vagy fejeződik be. Ott kezdik, ahonnan indulunk, és az uticélnál fejeződik be.
A biztonságra már a csomagolásnál figyelni kell! Annyi poggyászt vigyünk magunkkal, amennyivel normál gyalog tempóban tudunk haladni, és elférünk vele. Az is fontos, hogy ne essen szét a csomag, ne potyogjon ki belőle semmi.
A vasútállomásra vezető úton is legyünk körültekintőek, hiszen a vonatozás legtöbbször fokozott lelki állapotba hozza az ember gyerekét!
Az állomáson a pénztárnál, vagy az automatánál (nem szokom meg egyhamar) a sor hosszú, az első szerencsétlenkedik, a többi ideges. Ez vagyonbiztonsági tényező, de beszéljünk erről is kicsit! Zsebmetszők lesnek figyelmetlen áldozataikra, és szabadítják meg értékeiktől. A nem megfelelően zárt poggyász, vagy a kézben tartott pénztárca, telefon figyelemfelkeltő számukra! Vigyázzunk értékeinkre!
Ha a jegy megvan, keressük meg a vonatunkat! Figyeljük a hangos és vizuális utastájékoztató berendezéseket! Életet menthetünk azzal, hogy a jó vonatra, megfelelő időben szállunk fel! A vonat indulási vágányát sok féle képpen tudjuk megközelíteni. Alul-, vagy felüljárón -ez a legbiztonságosabb. Vagy a vágányokon keresztül. Itt nagyon lényeges, hogy csak és kizárólag a kijelölt helyen menjünk át a vágányokon! Állandóan figyelni kell, hogy az átkelésünket egyik irányból se veszélyeztesse járműmozgás! A vágányokon a legrövidebb úton kell áthaladni! A botlásveszélyre fokozottan figyeljünk! A peronon fontos, hogy figyeljük a környezetünket! Sajnos sok utas össze-vissza kapkodva bolyong. Nekünk jön, fellök, stb... Ha a vonat még nem áll bent, akkor nem szabad közel menni a peron széléhez, mert a sinek közé eshetünk, vagy az érkező vonat szele sodor el minket! Hogy hol van az a sáv, amin kívül már biztonságban vagyunk? A peron széléntől bejjebb egy eltérő színű vonal jelzi. Ez az elsodrási határ. Ha ezen kívül vagyunk, nem lehet bajunk.
Eljött a várva várt pillanat! Megérkezik vonatunk!
Fontos! Mozgó járműre tilos fellépni! A szolgálatban lévő vasutasok kivételt képeznek. Amikor a vonat megállt, akkor se rohanunk fel azonnal! Úgy állunk meg, hogy a leszálló utasoknak is legyen helyük. Ezzel nem csak meggyorsítjuk az úgynevezett utascserét, hanem biztonságosabbá is tesszük. Lehet valaki udvariasságnak veszi. Felszállás közben ügyeljünk csomagjainkra! Ugye milyen jó, hogy nem terheltük túl magunkat. Az egyik kezünkkel mindig tudjunk kapaszkodni, így a felszállás nem leeséssel ér véget. A kocsi utasterében is figyelmesen kell mozogni, hiszen szűk a hely (már ha van). Az ülőhelyünk elfoglalása kor a csomagok elhelyezése fontos biztonsági, és kényelmi szempont. A csomagokat lehetőség szerint mindig a csomagtartón kell elhelyezni úgy, hogy az hirtelen fékezés, vagy intenzív elinulás esetén sem essen le!
A lehúzott ablak több veszélyt rejt, mint gondolnánk! Nem véletlenül írják oda, hogy "Kihajolni veszélyes!"! Persze vonzó az elsuhanó táj, az állomoások forgataga, vagy éppen nyugalma! De a haladó vonat mellett oszlopok, jelzők, fák, bokrok, és sorolhatnám, mik vannak még. Az ablakon soha, semmit ne dobjunk ki! Mert valaki megsérülhet! Nem csak a pálya mentén tartózkodók, hanem a vonaton utazók is. Ugyanis amit kidobnak az ablakon, az a mögötte lévőn bemegy.
Ha ki kell menni a mosdóba, akkor lehetőleg felnőtt kíséretében tegyük! Régebbi kocsik nagy hátránya, hogy az ajtók menetközben is nyitva lehetnek. A kiesés veszélye hatalmas! Mindig ügyeljünk az ajtók zárására!
Mielőtt a célállomásra érkezünk, kellő időben szedjük össze holminkat, ellenőrizzük, megvan-e minden! A túl korai készülődés sem jó. De túl későn se érdemes! A leszálláskor is fegyelmezetten cselekedjünk! Kevés idő áll rendelkezésünkre! Fonfos, hogy mindig a kijelölt oldalon szálljunk le! Az emberek hajlamosak ilyenkor tolakodni. Az éppen leszálló utast akár le is lökhetik, ennek elkerülése éredekében mindig kapaszkodjunk! Leszállás után igyekezzünk eljönni az ajtótól! Azonban a figyelmünk nem lankadhat! A peronok nem mindenhol szélesek, és magasak. A másik vágányon jöhet vonat!
A kijáratot igyekezzünk hamar megtalálni. Gondoljunk vissza, miről is beszéltünk induláskor a vágányokon való átkelésről! Most is a kijelölt helyen, a legrövidebb úton, és idő alatt menjünk át egy-egy vágányon, miután meggyőződtünk az áthaladás veszélytelenségéről!
Az elénk kiérkező rokonok, barátok, ismerősök viszontlátásának öröme csökkenti a figyelmet! Vigyázzunk egymásra! Nagyon fontos elmondani, hogy a multikommunikációs eszközök használata a vasúton jelentősen megnöveli a balesetek kockázatát! Lehetőleg mellőzzük ezek használatát!
Zárszóként kívánunk mindenkinek kellemes, és biztonságos utazást a vasúton!

2018. augusztus 15., szerda

Ami nagyban, az kicsiben is

Vasutas, vasútmodellező vagyok. Van a hivatásomon kívül még két csodálatos hobbim. A zene, és a bicikli.
Legyen a főszerep a képeké!





Folyt. köv.

2018. augusztus 11., szombat

Mezőtúr 2018

Minden év augusztusában Mezőtúron van a Túri Vásár. Ehhez kapcsolódóan a Mezőtúri Vasútmodellező Klub bemutatót tart, ahova mindig szeretettel meghívnak. Nem is szaporíranám a szót nagyon.


























Az Élményvasút & Fotó csapatának nagy része jelen volt. Köszönöm Nekik!

2018. augusztus 7., kedd

Vonatos szobor

A Budapest VI. keruletében Liszt Ferenc nevét viselő téren áll zeneszerzőnk szobra. Kissé a zöldbe rejtve, de azért nem eldugottan. A GySEV 1047 503-as Taurusa két Schlieren kocsival rója le tiszteletét Liszt Ferenc előtt! Amennyiben időm engedi, reptéri vonat is lesz ez a szerelvény. Igérem, beszámolok róla!
Node az alavetés, az alapvetés!
Pocok barátomat nem kell kétszer kérni, ha bármi vasútfotós akció van! Akkurátusan megterveztem a menetet, persze, hogy késett a menés. Kellett az a kávé előtte! De nem szegte kedvünket. A vonatot vittem magammal. Sínt minek?! Szerencsére Pocokra mindig lehet számítani. Kértem, hogy hozzon! Próbáltam nem elszólni magam. Meglepinek szántam. A helyszínen gyors "vágányfektetés", vonatösszeállítás. Ééés... Készültek a képek. Természetesen nem halk kuncogás közepette! Kicsit túrista látványosság voltunk, de ez csak fokozta a munkakedvet! A mi "Feri bácsink" pedig szó nélkül, de készségesen (szerintem örömmel is) ült modellt.




Tisztelegjünk a Géniusz előtt!
Bevallom, jómagam a rockzene hódolója vagyok, de Liszt Ferenc, Liszt Ferenc!

2018. augusztus 3., péntek

Közlekedésbiztonság kétkeréken 2. rész

Kerékpározni bármilyen ok miatt lehet! Amint közlekedünk, a szabályok ránk is érvényesek. A kerékpár jármű. Ha tetszik, ha nem! Az úttesten a helye. Persze a KRESZ enged némi járdázást. De akkor csak lassan, legfeljebb 10 km/h sebességgel, nem veszélyeztetve a gyalogosokat. A zebrán pedig toljuk át! Ott a gyalogost védi a KRESZ. Ha toljuk a brngát, gyalogosok vagyunk.
A forgalomban figyeljünk arra, hogy járművünk nem rakéta, egy nyomvonalú, és kicsi. Nem törnék pálcát bringás, vagy autós ügyben. Mindkét oldalon közlekedek.
Látni és látszani elv! A karácsonyfa módján kivilágított bringa látványos, DE! A hófehér villógó led lámpa elvakíthatja a szembejövőt. Hátul viszont jó a villogtatás, figyelemfelkeltő. A hallásunk is fontos. Tehát ne tekerjünk fej/fülhallgatóval. Ha nagyon beszélhetnékünk van, akkor is csak az egyiket használjuk! Kézben csak a kormány lehet!
Stimmel, hogy a kerékpár a legszélesebb jármű, mert a legkisebb gödröt is a legnagyobb ívben kerüli ki. De az irányjelzés ne maradjon el!
A közlekedési lámpák mindenkire vonatkoznak! Furcsa elv, de a piros minket véd. Mikor zöld, akkor haladéktalanul át kell menni a kereszteződésen!
Még egy kritikus pontot említenék! A vasúti átjárót. Mindegy igazából, hogy biztosított-e, vagy sem, a vonat jöhet, és ő a nagyobb.
Ha csak András-kereszt van, álljunk meg, nézzünk szét! Ha nem jön semmi, mehetünk! Teljes sorompónál, ha kolompol, akkor már ne kíséreljük meg az átjutást. Ugyanígy a fény- és félsorompó piros villogásánál sem! Ha sötét a sorompó, és nincs jelzőőr, akkor úgy kezeljük, mintha nem biztosított lenne!

2018. augusztus 1., szerda

20 év a Szárnyaskerék szolgálatában

1998. augusztus 1-én, pont 20 éve léptem a MÁV kötelékébe.
Keleti pályaudvaron kezdtem pályafutásomat. Váltókezelőként ismerkedtem azzal, amit öt évig tanultam az iskolában.
Két és fél év után kerültem Rákoshegy állomásra, mint forgalmi szolgálattevő. Kezdő forgalmistának mélyvíz volt az átépítés.
Ferencváros, végállomás! Eddig. Tizennégy éve Fradis vagyok. Kis Soroksári úti kiruccanásokkal. És ma az eddigi legmagasabb beosztásommal ünnepeltem!
Köszönöm Mindenkinek ezt a csodás húsz évet!
Picike ünnepi vonatozás itthon, Kisfiammal a nap végére.