Bizonyára mindenki utazott már vonattal. Vagy, ha még nem, esélyes, hogy fog. A biztonságos vonatozásról szeretnénk szólni néhány mondatot!
Ahhoz hogy a vonatozás ne csak izgalmas legyen, hanem kellemes is, fontos a biztonság!
A vasúti közlekedés sajátossága, hogy igazából nem is az állomáson kezdődik, vagy fejeződik be. Ott kezdik, ahonnan indulunk, és az uticélnál fejeződik be.
A biztonságra már a csomagolásnál figyelni kell! Annyi poggyászt vigyünk magunkkal, amennyivel normál gyalog tempóban tudunk haladni, és elférünk vele. Az is fontos, hogy ne essen szét a csomag, ne potyogjon ki belőle semmi.
A vasútállomásra vezető úton is legyünk körültekintőek, hiszen a vonatozás legtöbbször fokozott lelki állapotba hozza az ember gyerekét!
Az állomáson a pénztárnál, vagy az automatánál (nem szokom meg egyhamar) a sor hosszú, az első szerencsétlenkedik, a többi ideges. Ez vagyonbiztonsági tényező, de beszéljünk erről is kicsit! Zsebmetszők lesnek figyelmetlen áldozataikra, és szabadítják meg értékeiktől. A nem megfelelően zárt poggyász, vagy a kézben tartott pénztárca, telefon figyelemfelkeltő számukra! Vigyázzunk értékeinkre!
Ha a jegy megvan, keressük meg a vonatunkat! Figyeljük a hangos és vizuális utastájékoztató berendezéseket! Életet menthetünk azzal, hogy a jó vonatra, megfelelő időben szállunk fel! A vonat indulási vágányát sok féle képpen tudjuk megközelíteni. Alul-, vagy felüljárón -ez a legbiztonságosabb. Vagy a vágányokon keresztül. Itt nagyon lényeges, hogy csak és kizárólag a kijelölt helyen menjünk át a vágányokon! Állandóan figyelni kell, hogy az átkelésünket egyik irányból se veszélyeztesse járműmozgás! A vágányokon a legrövidebb úton kell áthaladni! A botlásveszélyre fokozottan figyeljünk! A peronon fontos, hogy figyeljük a környezetünket! Sajnos sok utas össze-vissza kapkodva bolyong. Nekünk jön, fellök, stb... Ha a vonat még nem áll bent, akkor nem szabad közel menni a peron széléhez, mert a sinek közé eshetünk, vagy az érkező vonat szele sodor el minket! Hogy hol van az a sáv, amin kívül már biztonságban vagyunk? A peron széléntől bejjebb egy eltérő színű vonal jelzi. Ez az elsodrási határ. Ha ezen kívül vagyunk, nem lehet bajunk.
Eljött a várva várt pillanat! Megérkezik vonatunk!
Fontos! Mozgó járműre tilos fellépni! A szolgálatban lévő vasutasok kivételt képeznek. Amikor a vonat megállt, akkor se rohanunk fel azonnal! Úgy állunk meg, hogy a leszálló utasoknak is legyen helyük. Ezzel nem csak meggyorsítjuk az úgynevezett utascserét, hanem biztonságosabbá is tesszük. Lehet valaki udvariasságnak veszi. Felszállás közben ügyeljünk csomagjainkra! Ugye milyen jó, hogy nem terheltük túl magunkat. Az egyik kezünkkel mindig tudjunk kapaszkodni, így a felszállás nem leeséssel ér véget. A kocsi utasterében is figyelmesen kell mozogni, hiszen szűk a hely (már ha van). Az ülőhelyünk elfoglalása kor a csomagok elhelyezése fontos biztonsági, és kényelmi szempont. A csomagokat lehetőség szerint mindig a csomagtartón kell elhelyezni úgy, hogy az hirtelen fékezés, vagy intenzív elinulás esetén sem essen le!
A lehúzott ablak több veszélyt rejt, mint gondolnánk! Nem véletlenül írják oda, hogy "Kihajolni veszélyes!"! Persze vonzó az elsuhanó táj, az állomoások forgataga, vagy éppen nyugalma! De a haladó vonat mellett oszlopok, jelzők, fák, bokrok, és sorolhatnám, mik vannak még. Az ablakon soha, semmit ne dobjunk ki! Mert valaki megsérülhet! Nem csak a pálya mentén tartózkodók, hanem a vonaton utazók is. Ugyanis amit kidobnak az ablakon, az a mögötte lévőn bemegy.
Ha ki kell menni a mosdóba, akkor lehetőleg felnőtt kíséretében tegyük! Régebbi kocsik nagy hátránya, hogy az ajtók menetközben is nyitva lehetnek. A kiesés veszélye hatalmas! Mindig ügyeljünk az ajtók zárására!
Mielőtt a célállomásra érkezünk, kellő időben szedjük össze holminkat, ellenőrizzük, megvan-e minden! A túl korai készülődés sem jó. De túl későn se érdemes! A leszálláskor is fegyelmezetten cselekedjünk! Kevés idő áll rendelkezésünkre! Fonfos, hogy mindig a kijelölt oldalon szálljunk le! Az emberek hajlamosak ilyenkor tolakodni. Az éppen leszálló utast akár le is lökhetik, ennek elkerülése éredekében mindig kapaszkodjunk! Leszállás után igyekezzünk eljönni az ajtótól! Azonban a figyelmünk nem lankadhat! A peronok nem mindenhol szélesek, és magasak. A másik vágányon jöhet vonat!
A kijáratot igyekezzünk hamar megtalálni. Gondoljunk vissza, miről is beszéltünk induláskor a vágányokon való átkelésről! Most is a kijelölt helyen, a legrövidebb úton, és idő alatt menjünk át egy-egy vágányon, miután meggyőződtünk az áthaladás veszélytelenségéről!
Az elénk kiérkező rokonok, barátok, ismerősök viszontlátásának öröme csökkenti a figyelmet! Vigyázzunk egymásra! Nagyon fontos elmondani, hogy a multikommunikációs eszközök használata a vasúton jelentősen megnöveli a balesetek kockázatát! Lehetőleg mellőzzük ezek használatát!
Zárszóként kívánunk mindenkinek kellemes, és biztonságos utazást a vasúton!