2019. augusztus 31., szombat

Iskolamozdonyok II.

Az Óbudai Egyetem épülete mellett is áll egy mozdony. A V43 1110-es. Ő cseregyerek.
Amikor még Kandó Kálmán Műszaki Főiskola volt, akkor a névadója által tervezett V60 003 pályaszámú, Malaclábú becenévre hallgató mozdony állt ott. Ami ma a Magyar Vasúttörténeti parkban látható.
Az ezerszáztizes szili abban is különleges, hogy egy olyan sorozat tagjaként szobormozdony, ami mind a mai napig aktív. Nekem erről az jut eszembe, hogy olyan, mint amikor valakinek még életében szobrot állítanak.


2019. augusztus 29., csütörtök

A vasút mindenhol ott van

Kerestem egy képet. Ezt találtam. Egy ferencvárosi lakóház falán.
Régebben sétáltunk a gyerekekkel, amikor Fiam megáll:
-Apa! Ott egy vonat!
-itt? Hol?!- kérdeztem csodálkozva.
-A falon!
-Tényleg!
És ott van!

2019. augusztus 27., kedd

Iskolamozdonyok I.

Az egykori Mechwart András Vasútközlekedési Szakközépiskola udvarán állt a MÁV 375 1029 pályaszámú gőzmozdonya. Mi Mechwartosok csak "A Mozdony"-ként emlegettük. Abban az időben még csak csodálója voltam a szép vasúti fotókat. Pedig ha akkor tudtam volna... Az Iskola megszűnt. A Mozdonyt elvitték Vácra... Csak Váci képem van róla sajnos.


2019. augusztus 25., vasárnap

Amit sose láttunk élőben

Valamikor a 2000-es évek elején a Roco piacra dobta a Playtime kollekcióját. A nevében is benne van: játék. Pontosan arra való. A magyar vasút sem maradhatott ki a szórásból szerencsére. Rögtön három mozdonyt is kiadtak magyar pályaszámmak. Kettőt sikerült begyűjtenem.



A kis gőzös a német Br 80 sorozatű mozdonya. A nemzetiségét a gyár teljesen a gazdájára bízta. Cserélhető pályaszám táblákat mellékeltek. Ebből a mozdonyból egy példány tényleg volt magyar. A Dunai Vasműben használták. MÁV pályaszáma nem volt. Róla később írok.


A dízelmozdony már más. A szintén német Br 218-as kapott többek között magyar, német és osztrák festést. A pályaszáma M49 517 lett. Teljesen el lehet képzelni, milyen lett volna igaziban. Modellben jól mutat.

2019. augusztus 23., péntek

A Milka nem csak vonaton

Milka kollekciómat is szeretném bemutatni.
A vonathoz kell rá-, lehordó jármű. Nem kis örömöre az egyik kedvenc autóm modelljét is kiadták Milka festéssel.
Tervezem a tovabbi személyautók beszerzését is.



2019. augusztus 21., szerda

Sinautó

 A Volga M21 típusú személyvágánygépkocsit (simán csak sínautó) a "Mindenképpen haza akart velem jönni" kategóriába sorolnám. Tudomásom szerint sem a MÁV, sem a GySEV nem rendszeresítette.
A sínautókat üzemi célokra használták. Prakitus szerkezet... Annak ellenére, hogy kis tömegük miatt különleges forgalmi intézkedések mellett közlekedhettek. Én már nem találkoztam velük forgalomban.




2019. augusztus 19., hétfő

Vékony csíkos szerelvények

Gyűjteményemet mindenféle tematika alapján próbáltam, próbálom gyarapítani. Természetesen nem csak a sógorék vasútjából szemezgetek, hanem a hazai vasutak is jelentős szerepet kapnak. Jómagam is a '70-es évek szülöttje vagyok. Picit tekintsünk vissza abba a korszakba. Milyen volt egy gyorsvonat születésem idején?
A MÁV-START is emléket állított a korszaknak a "vékony csíkos" kocsikkal. De mi volt a helyzet, és most mi a helyzet a modellek terén? 
A rendszerváltás elötti kínálat szerényebb volt, mint a mostani. Lényegesen szerényebb. Az NDK gyártókon kívül nem nem nagyon kínált senki magyar vonatkozású járművet. A Schicht, vagy a Prefo négy személykocsit dobott piacra a Piko égisze alatt. A Piko talán kettőt. Teherkocsikban halovánnyit jobb volt a kínálat, de erre máskor térnék ki. A gyorsvotatra összpontosítsunk.
Egy poggyászkocsi, egy első-, egy első/másod-, valamint egy másod osztályú kocsiból lehetett variálni. Ezek a járművek 1:87 méretarányuk ellenére hossztorzítottak voltak. A hosszuk csak százada az igazinak. De így is rettentő jól mutat.






A Német újraegyesítés teljesen átformálta, kibővítette a piacot. Eltűntek a régi gyártók. Helyükbe újak léptek. A Sachsenmodelle valamikor 1993-1994 tájékán jelentkezett magyar járművekkel. Nem mondom, hogy sokat kellett várjak arra, hogy az én vitrinemben is megjelenjenek. Az első néhány kiadás a közismert "vastag" csíkkal készült. 2000-ben a Modellkit 1001 kft. saját gondozásában kiadta a teljes "vékonycsíkos" szerelvényt. Arról sajnos lemaradtam. A Sachsenmodelle termékeit átvevő Tillig 2008-ban és 2018-ban újra jelentkezett azautentikus festéssel. Ezt nem hagyhattam már ki!






A szerelvényekhez szerencsére mindig volt megfelelő mozdony. Én a NOHAB-ra szavazok. A Szergej tehervonatos gép, de nem jelenti azt, hogy nem továbbíthatja ezeket a vonatokat.

2019. augusztus 17., szombat

Eltűnt vasutak nyomában 2. rész

Ferencváros elveszett állomásai
Budapest IX. kerülete hajdanán nem csak két vasútállomásnak adott otthont.
Budapest Dunapart, Budapest Marhavásártér, Budapest Sertésvásártér és Nagyvásártelep. Ez a négy állomás örökre eltűnt a térképről... Mint Bp-Vizafogó esetében is a városiasodás volt a kezdet és a vég...
Bp-Dunapart nekem különösen kedvenc. A rakpart és a Csepeli HÉV között volt egy kutyafuttató, ahová jártam a kutyámmal... Nem csak futni. Végig néztük a bontását. Ma a MüPa, a Nemzeti Színház és rengeteg irodaház van a helyén. Érdekessége volt, hogy Bp-Ferencváros felé és Bp-Soroksári út felé is rendelkezett vágánykapcsolattal. 




Bp-Marhavásártér helyén egy barkácsáruház, és egy most épülő lakópark található. Bp-Ferencváros felé volt csak vágánykapcsolata. A Mester utcán haladt egy darabig, aztán bekanyarodott Ferencváros Nyugati rendező felé, ahová a Marhalejáró vágányon keresztül csatlakozott.



Szintén Ferencváros Nyugati rendezőből lehetett eljutni Bp-Sertésvásártérre. A terület a mai napig is kihasználatlan. Egy részét a Volánbusz használja.



Bp-Soroksári út Rendező felől egy elhagyott, de még részben meglévő vágány vezetett az egykori Nagyvásártelep felé. Amikor megépült, korának legkorszerűbb terherpályaudvarai közé tartozott.



Mint Fradis, és Sorúti rendelkező rengeteget hallottam ezen állomások legendás kiszolgálásairól... Érdekes történetek. Szerencsés vagyok, hogy egy olyan időben lettem vasutas, amikor az idősebb (ma már nyugdíjas) kollégák nekem, akkor még újoncnak mesélték ezeket a legendákat.

2019. augusztus 15., csütörtök

A Szárnyaskerék

A Élményvasút & Fotó oldalain is látható szárnyaskerék Ferencváros Nyugati rendező pályaudvaron található. Nincs nagyon szem előtt, amennyiben az ember személypályaudvar felől érkezik. A szolgálati parkoló irányából viszont szinte belebotlunk.
Pontosan nem tudni, kik, mikor, milyen alkalomból állították. Ott van, és ez a lényeg.
A szájhagyomány szerint az ehhez hasonló műalkotásokat a vasutasok állították nem csak az akkori kor szellemének követelményei miatt. Ezt megerősítem magamban azzal, hogy nem tűntek el.

2019. augusztus 13., kedd

Mezőtúr 2019

Idén is meghívást kaptunk Mezőtúrra a NOHAB Vasútmodellező Szakkör kiállítására.
Két MÁV-os M61-es mozdonyomat és két vonatra való kocsit vittem.
A retró a vonatösszeállíásra hatással volt.




Méghogy vonattal nem lehet driftelni?! Ez a váltó mumus! 😃



Ha én egyszer neki állok dolgozni... Ajaj! A képet Hédi készítette



NoHABok egymás között

Balról jobbra: M61 014, M61 006 és M61 001


Köszönjük szépen a meghívást! Nagyon jól éreztük magunkat!